Serwer
Serwer (z ang. serve - służyć) - jest oprogramowanie przeznaczone do realizacji określonych zadań bez bezpośredniego nadzoru ze strony użytkownika. Pojęciem tym określa się również komputer, który wykonuje funkcje serwerowe dla innych programów i zapewnia im dostęp do określonych usług. Często sprzęt i oprogramowanie są określane łącznie tym właśnie terminem.
SERWER jako sprzęt komputerowy
Serwerownia
Komputer pełniący rolę serwera różni się znacząco od zwykłego komputera.
-
Bardziej trwały, odporny na kurz i wodę;
-
Niektóre elementy sterujące (przyciski, porty), są skonstruowane tak, aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu;
-
Zwiększona odporność na uszkodzenia pamięci.
Serwery znajdują się w tak zwanych serwerowniach - pomieszczeniach specjalnie do tego wyposażonych. W serwerowni komputer zwykle umieszczany jest na specjalnych stelażach przeznaczonych do przechowywania sprzętu, posiadających kółka. Sterowanie i konfiguracja odbywa się za pomocą konsoli.
SERWER - Oprogramowanie
Połączenie aplikacji (klienta) i oprogramowania (serwera) stanowi koncepcję "klient-serwer". Przy takiej interakcji, serwer udostępnia swoje zasoby w odpowiedzi na zapytania przychodzące od klienta. Otrzymując je serwer odpowiednio je realizuje. Przykładem takiego współdziałania jest serwer proxy: oprogramowanie wykonuje funkcje logiczne proxy, a tymczasem serwer fizycznie udostępnia w tym celu swoje zasoby.
Udostępnanie zasobów może również odbywać się poprzez połączenie Peer-to-peer (P2P), w którym każdy host (komputer użytkownika) w procesie wymiany danych ma zarówno uprawnienia serwera jak i klienta.
Typy serwerów
-
Serwer plików - zapewnia dostęp do informacji przechowywanych na dysku twardym serwera. Serwery plików są dostępne poprzez protokoły FTP (File Transfer Protocol), SFTP (Secure FTP) i http.
-
Serwer dla gier - używany dla organizacji gier grupowych prowadzonych pomiędzy użytkownikami w Internecie.
-
Serwis wymiany wiadomościami - serwer jest używany do wysyłania i odbierania wiadomości, takich jak wiadomości e-mail lub Skype, GG .
Rola serwera
Dla interakcji z klientem (lub klientami, jeśli usługa jest udostępniana jednocześnie wielu klientom) serwer przydziela zasoby niezbędne do komunikacji międzyprocesowej (pamięć współdzielona, pipe, gniazdko itp.) i oczekuje na żądanie otwartego podłączenia (prościej mówiąc na żądanie udostępnienia serwisu). W zależności od typu zasobu, serwer może sterować procesami w ramach jednego systemu komputerowego, albo procesami w innych maszynach poprzez kanały transmisji danych (na przykład port COM ) lub połączenia sieciowe.
Format zapytań klienta i odpowiedzi serwera, zależy od protokołu. Specyfikacja internetowych protokołów, opisanych otwartymi standardami, jest określana w dokumentach RFC.
Niektóre serwery, w przypadku braku zapytań serwisowych, mogą tymczasowo przejść w stan “uśpienia”, czyli pozostają bezczynne. Inne natomiast, mogą wykonywać niezwiązaną z odpowiadaniem klientom pracę (na przykład zajmują się gromadzeniem informacji). W przypadku takich serwerów praca z klientami może być drugorzędnym zadaniem.
Zobacz także:
pokaż wszystkie