Zadaj pytanie on-line CTR - definicja

Słownik SEO

CTR

CTR ( z ang. click-through rate- współczynnik klikalności)- wskaźnik klikalności w daną reklamę w Internecie. Oznacza procentowy stosunek liczby kliknięć w reklamę do liczby jej wyświetleń. CTR może być stosowany dla dowolnego hiperłącza dla którego prowadzony jest wykaz liczby wyświetleń i ilości kliknięć.

Często też, za pomocą wskaźnika CTR sprawdza się efektywność prowadzonej kampanii.

Obliczanie współczynnika CTR

Pod prowadzeniem kampanii reklamy kontekstowej w sieci rozumie się wyświetlanie banerów i ogłoszeń reklamowych zamieszczonych na płatnych miejscach w wynikach wyszukiwarek internetowych, dla zapytań użytkowników dotyczących danej dziedziny. Czasami banery i ogłoszenia reklamowe „towarzyszą” użytkownikom na stronach tematycznych i serwisach specjalistycznych nawet po zamknięciu strony z wynikami wyszukiwania. W przypadku reklamy banerowej, odpowiednie bloki reklamowe są rozmieszczone bezpośrednio na stronach o danej tematyce. Kiedy użytkownik przejdzie za pomocą banera reklamowego na stronę reklamodawcy, uważa się, że miało miejsce jedno „kliknięcie”. CTR jest równy liczbie otrzymanej przez podzielenie liczby kliknięć przez liczbę wyświetlenia banera reklamowego (czy też ogłoszenia), pomnożone przez 100 %. CTR wyrażany jest w procentach.

Kwestia adekwatności wskaźnika CTR jako miary efektywności kampanii reklamowej

Wskaźnik CTR może posłużyć jako narzędzie do mierzenia efektywności konkretnego ogłoszenia, a w niektórych przypadkach nawet całej kampanii reklamowej. Przyjęto sądzić, że im wyższy CTR dla danego banera bądź ogłoszenia, tym skuteczniej reklamuje on dany towar czy usługę.

Jeśli zakładamy, że celem końcowym dowolnej reklamy jest wykonanie konkretnego działania (np. zakupu towaru, skorzystania z usługi, wykonania telefonu itd.), czyli tzw. konwersji, to w tym przypadku obranie wskaźnika CTR, jako bezpośredni wskaźnik efektywności będzie nieprawidłowe. Użytkownik może znaleźć się na stronie reklamodawcy klikając w baner, nie dokonując przy tym żadnych oczekiwanych od niego działań. Jeszcze mniejsze znaczenie, w odniesieniu do efektywności reklamy, wskaźnik CTR będzie miał w przypadku prowadzenia kampanii, której głównym celem będzie wypromowanie wizerunku danej firmy. W takim przypadku ważniejsza będzie ilość użytkowników, na których reklama wywarła wrażenie, a nie ilość osób, które po prostu znalazły się na stronie reklamodawcy.

Zobacz także:

pokaż wszystkie