Google
Google - najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa, należąca do amerykańskiej korporacji Google Inc.
Nazwa Google pochodzi od błędnie napisanego (specjalnie lub przypadkowo) przez jednego z twórców systemu angielskiego słowa googol, oznaczającego dziesięć do potęgi setnej. Od nazwy Google wykształcił się czasownik to google - guglować, guglić, guglać (wszystkie formy są poprawne), oznaczający wyszukać coś w sieci internet przy pomocy wyszukiwarki Google. Ponieważ Google to najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie, zadaniem priorytetowym w procesie pozycjonowania jest zdobycie zaufania Google do pozycjonowanej strony.
Historia powstania
Wyszukiwarka Google została stworzona w marcu 1996 roku przez studentów Uniwersytetu w Stanford, Larry’ego Page’a i Sergieja Brina, w ramach pracy nad Projektem Cyfrowej Biblioteki. 15 września 1997 roku oficjalnie została zarejestrowana domena google.com, a po roku została stworzona korporacja Google Inc. W końcu 1998 roku robot indeksujący Google zaindeksował około 60 milionów stron internetowych. Google ciągle się rozwija i udoskonala. Algorytmy wyszukiwania są aktualizowane średnio 300 razy w roku, a ilość funkcji i serwisów bez przerwy rośnie.
Indeksowanie stron
W procesie indeksowania (skanowania stron w celu wprowadzenia ich do bazy danych) Google wykorzystuje specjalne roboty indeksujące:
-
Googlebot - główny robot, który skanuje treść strony w celu stworzenia indeksu wyszukiwarki. - Googlebot-Image - skanuje treść strony w celu zaindeksowania obrazów.
-
Mediapartners-Google - skanuje treści stron pod kątem obecności reklamy AdSense.
-
Adsbot-Google - sprawdza pod kątem jakości treści stron, na których rozmieszczone są reklamy AdWords.
-
Googlebot-Mobile - indeksuje portale internetowe dla urządzeń mobilnych.
-
Google Search Appliance - odpowiada za indeksację dla urządzeń Google Search Appliance.
Istnieją dwie teorie dotyczące pierwotnej indeksacji stron:
-
“Efekt piaskownicy”. Istotą tego zjawiska jest to, że Google umieszcza określone strony (takie, które mają nowe nazwy domenowe, czyli młode serwisy) w tak zwanej piaskownicy (strefie oczekiwania), gdzie strony te znajdują się aż do momentu, gdy system uzna je za gotowe do pojawienia się w wynikach wyszukiwania.
-
Odwrotna teoria, mówiąca, że nowym stronom nadawany jest wysoki PageRank i wysokie miejsca w wynikach wyszukiwania. Zazwyczaj ten przywilej działa niedługo - do czasu sprawdzenia realnych parametrów strony.
W celu uniknięcia umieszczenia przez roboty Google strony w piaskownicy, należy unikać zbyt szybkiego zdobywania linków zewnętrznych dla “młodego serwisu” oraz stopniowo zdobywać linki z zaufanych stron, tak, aby proces ten wyglądał naturalnie dla wyszukiwarki.
Tworzenie rankingu stron
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na kolejność stron w wynikach wyszukiwania Google (ustalaną na podstawie ich wiarygodności, relewantności, stabilności itd.), jest wskaźnik PageRank lub po prostu PR (od nazwiska twórcy, Larry`ego Page`a - współtwórcy Google) - liczba, określająca wartość strony według Google. Za PR całego serwisu przyjęło się uznawać PR jego głównej strony. Wartość PR może wynosić pomiędzy 1 i 10. Wysoki PR jest jednym z gwarantów pojawienia się strony wysoko w wynikach wyszukiwania. Na określenie PR strony wpływa przede wszystkim ilość i jakość prowadzących na nią linków. Google jednak nie ujawnia dokładnego algorytmu obliczania PageRank, jak również skrywa dane dotyczące częstotliwości jego aktualizacji. Na dzień dzisiejszy to jeden z wielu parametrów (sądzi się, że jest ich ponad 200), wpływających na pozycję strony. Istotny jest także stopień relewantności strony, wewnętrzna optymalizacja treści i kodu, jakość i ilość linków oraz inne czynniki.
Google zapewnia swoim użytkownikom możliwość korzystania z wielu różnych serwisów. Między innymi są to:
-
Google Search (wyszukiwanie) — główny serwis Google. Wyszukiwanie odbywa się na podstawie treści zawartych na stronach, również skanowane są pliki w formacie PDF, RTF, Flash SWF, PostScript, Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Power Point i innych. Istnieje również funkcja wyszukiwania głosowego.
-
Gmail — skrzynka pocztowa.
-
Blogger — serwis dający możliwość prowadzenia blogu.
-
AdSense i AdWords — programy odpowiednio tworzenia i rozmieszczania reklamy kontekstowej na stronach Google oraz jego sieci partnerskiej.
-
Google Maps — serwis z geograficzną mapą świata.
-
Google Music — daje możliwość stworzenia audioteki na serwerach Google.
-
Google Books — wyszukiwanie książek (ponad 10 mln. tytułów z największych bibliotek w USA i nie tylko).
-
Google Checkout — elektroniczny system płatniczy.
-
Google Finance — wyszukiwanie informacji finansowych dotyczących największych międzynarodowych korporacji.
-
Google Translate — wielojęzyczny słownik online.
-
Google Scholar — wyszukiwanie naukowych publikacji w różnych formatach, ze szerokiego spectrum dziedzin.
-
Google Video — serwis wyszukiwania i hostingowania plików video.
-
Google News — serwis informacyjny.
Zobacz także:
pokaż wszystkie