PageRank (PR)
PageRank (PR) - wyrażany liczbą całkowitą pomiędzy 1 i 10, współczynnik ważności i wartości strony dla wyszukiwarki Google, wyliczany na podstawie ilości i jakości linków prowadzących na daną stronę, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wyliczanie PR Z dość dużą dokładnością można wyliczyć PR strony według formuły, wyprowadzonej z algorytmów i formuł przedstawionych w
artykule twórców Google, Sergieja Brina i Larry’ego Page’a: PR(A) = (1 – d) + {PR(T1)/C(T1) + ... + PR(Tn)/C(Tn)}d (nazwijmy ją formułą Nr1).
Przed wyjaśnieniem zawartych w formule symboli, należy założyć, że wiele wartości i oznaczeń, używanych przez Google do oznaczania PR strony, są opatentowaną tajemnicą firmy. Dlatego też niżej zamieszczone wyjaśnienia są jedynie przypuszczalnymi definicjami, wypracowanymi przez społeczność pozycjonerów drogą eksperymentów.
Z powodu ogromnej ilości stron w Internecie, określony w wartościach bezwzględnych PR nie jest wygodnym narzędziem oceny znaczenia strony (taka ocena jest niezbędna, na przykład, przy przyjmowaniu decyzji o rozmieszczenia linków na danej platformie). Zdecydowanie wygodniejsze w takim wypadku jest skorzystanie z Google ToolBar PageRank. Jest to specjalna wtyczka dla przeglądarek, pokazująca ważność strony wyrażoną w liczbach całkowitych pomiędzy 1 i 10. TLPR wyliczany jest według formuły:
TLPR=logbasePR*a
Nie jest znana dokładna wartość logarytmu base, który jest zależny od ilości stron w internecie, a formuła jego wyliczania jest tajemnicą Google. Niemniej jednak, z uwagi na poczynione obserwacje, można założyć, że jest to wartość bliska liczbie 7. Na tej samej zasadzie dla współczynnika a, mieszczącego się pomiędzy 0 i 1, wybierana jest wartość 1. Na tej podstawie, z dość dużą dokładnością, PR z Google ToolBar można obliczyć takim sposobem:
TLPRlog7(PR)
Trzeba jednak pamiętać, że Google w procesie ustalania rankingu stron wykorzystuje realny PR. TLPR jest stworzony wyłącznie dla wygody pozycjonerów.
Zwiększanie PR przy pomocy wewnętrznego linkowania
-
d - to tak zwany współczynnik tłumienia, odzwierciedlający przekazywaną przez stronę linkującą stronie linkowanej (dla której wyliczany jest PR) “ilość” swojej ważności. Dokładna wysokość tego współczynnika nie jest ujawniana, lecz obserwacje wskazują, że z dużą dozą dokładności można przyjąć, że jest to 0,85 (to znaczy 85% ważności strony). Według innych danych, współczynnik tłumienia wskazuje, na ile prawdopodobnym jest przejście ze strony linkującej na linkowaną po rozmieszczonym linku. Również w tym wypadku za wartość d uznaje się 0,85.
-
n - ilość stron, na których rozmieszczone są linki prowadzące na tę stronę, dla której obliczany jest PR. - C - ogólna ilość zewnętrznych linków, rozmieszczonych na stronie linkującej.
-
T (od 1 do n) - numery linkujących stron. ToolBar PageRank (Pasek narzędzi PageRank)
Formuła wyliczania PageRank
Wychodząc od formuły ustalania rankingu stron (formuła Nr1), można stwierdzić, że minimalny PR strony nie może być ujemny, czy równy 0. Jeśli przyjąć, że d=0,85, to 1-d=0,15. Stąd płynie wniosek, że PRmin=0,15 (gdy suma z nawiasu w formule Nr1 wynosi 0). Tym sposobem, nawet dla nowego serwisu z dość dużą ilością stron i bez linków zewnętrznych, dzięki umiejętnemu linkowaniu wewnętrznemu (każda ze stron posiada link na określoną stronę), można uzyskać dość wysoki PR.
Przykład:
przy ilości stron wynoszącej ok. 15 000, z ustanowionymi 10 linkami wewnętrznymi, prowadzącymi do strony głównej na każdej ze stron, można uzyskać:
PR strony głównej = 0,15 + 15000/10 * 0,85 = 1275,15 TLPR strony głównej = log71275,15 3,6 4
Znaczenie PR Tylko w początkowym okresie rozwoju wyszukiwarki Google PR był głównym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się rankingu stron w wynikach wyszukiwania. Obecnie takich czynników jest około 200. Jednak do dziś wśród głównych parametrów wpływających na wyniki wyszukiwania, PR zajmuje jedną z wiodących pozycji.
Zobacz także:
pokaż wszystkie