Zadaj pytanie on-line Snippet

Słownik SEO

Snippet

Snippet (z ang. snippet - fragment) - niewielki fragment tekstu, wyświelający się obok linku w wynikach wyszukiwania. Inaczej mówiąc, jest to krótki opis strony internetowej, odpowiadający zapytaniu dla wyszukiwarki.

Rola snippetu w SEO
W snippecie wyróżnione są słowa kluczowe z zapytania dla wyszukiwarki. Treść zawarta w snippecie, często pozwala na uzyskanie poszukiwanej informacji, bez konieczności przechodzenia do strony. Rola snippetu jest często niedoceniana, jednakże, aby zmotywować użytkownika do wejścia na stronę, warto zatroszczyć się o przyciągający uwagę snippet. Konkurencja, nawet znajdując się o kilka pozycji niżej, dzięki optymalnemu snippetowi, może cieszyć się większą popularnością, niż strona na pierwszej pozycji bez dopracowanego snippetu. Im dokładniejszą i bardziej treściwą odpowiedź na zapytanie daje snippet, tym większą ilość przejść zanotuje dana strona, co ma znaczący wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Jak wpłynąć na treść snippetu
Snippet formowany jest przez wyszukiwarkę na podstawie określonych algorytmów, a jego jakość, jak już wyżej zostało wspomniane, wpływa na ilość przejść na stronę ze strony wyników wyszukiwania. Rodzi się zatem pytanie, w jaki sposób pozycjoner może wpłynąć na jego treść. Zasadniczo, za jego podstawę wyszukiwarki uznają meta znacznik description oraz treść strony. Każda wyszukiwarka ma jednak swoje niuanse, których znajomość umożliwia manipulowanie treścią snippetu.
W Google jako podstawę do tworzenia snippetu przyjmuje się meta znacznik description, jeśli wyszukiwarka uzna, że odpowiada on treści zapytania i może być pożyteczny dla użytkownika. Dlatego też należy pamiętać o zapełnieniu tego znacznika. Długość snippetu w Google wynosi 160 znaków. Długość tekstu w meta description może przekraczać tę ilość i taki tekst będzie brany pod uwagę przez wyszukiwarkę w całości. Z tego wynika, że wpływać na snippety w Google można dzięki poprawnemu opisowi w znaczniku meta description. Wystarczy wpisać tam dwa zdania zawierające zarówno samą frazę kluczową, jak i jej modyfikacje. Należy również pamiętać o treści strony i jej umiejętym pozycjonowaniu pod kątem tych fraz kluczowych.

Zobacz także:

pokaż wszystkie